- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
1. Zdravá strava
Zaměřte se na vyváženou stravu s dostatkem ovoce, zeleniny a bílkovin. Dodržování malých porcí a pravidelných jídel vám pomůže udržet váhu pod kontrolou. Vsaďte na to, co vám chutná, ale v menší míře.
Porce po bariatrické operaci by měla být 100-150 ml. Doporučujeme si porce si odměřovat do předem nachystaných krabiček.
„Pooperační režim může být pro některé pacienty složitý. Není slabostí přijít si pro radu k nám na kliniku, když už nevíte, co jíst. Na pravidelných kontrolách váš jídelníček projdeme a upravíme dle vašich aktuálních potřeb, i pokud se například váha zastaví,“ říká Karolína Hlavatá, nutriční terapeutka OB kliniky.
2. Fyzická aktivita
Začněte s mírnou fyzickou aktivitou a postupně ji zvyšujte. Pravidelné procházky, plavání nebo cvičení podle vašich schopností pomůže udržet si aktivní životní styl. Podívejte se na našeho klienta Ondřeje a nechte se inspirovat.
3. Podpora od rodiny a přátel
Podpora rodiny a přátel je v pooperačním režimu velmi důležitá, ale hlavní cesta záleží na samotném pacientovi. Musí si přizpůsobit prostředí tak, aby mu vyhovovalo, a umět sám požádat o konkrétní pomoc. Každý pacient je jiný, a proto i podpora musí být přizpůsobena individuálním potřebám a konkrétním situacím. Důležitá je otevřená komunikace mezi pacientem a jeho okolím. Nebojte se požádat své blízké o konkrétní změny, které vám opravdu pomohou. Například: „Mohl bys jíst ty brambůrky někde jinde, než u TV? Je pro mě opravdu těžké si nevzít s tebou.“, „Mohl bys jít se mnou dnes na procházku, potřebuji splnit svůj pohybový cíl a nechce se mi jít samotné.“, „O víkendu jedeme na návštěvu a bude těžké pro mne zvládnout jídlo, mohl bys mi být oporou?" atd.
4. Podpora odborníků
Samotnou operací režim nekončí, ale začíná. Je důležité docházet na následné plánované kontroly a podchytit problematické situace včas. Mohou nastat chvíle, kdy se vše nedaří podle představ, a právě tyto situace je nutné včas podchytit a řešit – buď předepsáním podpůrné farmakoterapie, nebo konzultací s nutričním terapeutem, popř. konzultací s psychologem. Následné kontroly nejsou jen o pochvalách, ale primárně o včasné podpoře právě v problematických chvílích. Nebojte se vyhledat pomoc, většina situací je řešitelných.
5. Vnímejte postupné, ovšem zásadní změny
Nežijte ve stresu z toho, že nevidíte výsledky. Zaměřte se na postupné a udržitelné změny, které budou součástí vašeho každodenního života. Když nejdou dolů kilogramy, mění se obvod těla v centimetrech. Každý hubne jinak a rychlostí vlastní jeho tělu.
6. Realistická očekávání
Buďte realističtí, každý pokrok je úspěch, důležité je nevzdávat se a vytrvat. Každý člověk je jedinečný a co funguje pro jednoho, nemusí nutně fungovat pro druhého. Poslouchejte své tělo, buďte trpěliví a hledejte podporu, když ji potřebujete. Udržení pozitivního přístupu k životu po bariatrické operaci je dlouhodobý proces, s pevným odhodláním a podporou okolí můžete dosáhnout svých cílů.
Slečna Karolína podstoupila plikaci žaludku v lednu 2023
Karolína po operaci zhubla přes 50 kg a je nyní šťastná. A jaká jsou její doporučení pro ty, kteří o operaci uvažují?
„Doporučila bych jim, ať neváhají ani minutu! Já jsem také váhala, ještě na sále jsem přemýšlela, jestli neřeknu, že jdu domů, když jsem před operací dala 10 kg sama. Ale teď jsem ráda, že jsem neodešla a operaci podstoupila. Samozřejmě začátky jsou těžké, ale to jsou i u diet. Hned, jak se srovná psychika, což si myslím, že je největší boj, tak pak člověk zjistí, že se pro něj vůbec nic nezmění. Vlastně jsem na tom ještě líp, než když jsem měla žaludek normální. Teď si dám i dortík, a to bez výčitek.“
Začtěte se do příběhů našich spokojených pacientů, kterým bariatrická operace pomohla ke zdraví a psychické pohodě.