Současný léčebný přístup k lidem, které trápí obezita, se snaží využít spolupráci odborníků z různých zdravotnických oborů, jedním z nich je psychologie. Stejně jako nárůst váhy, tak i hubnutí je spojeno s psychikou.
Nejde jen o obecné rady jako – jíst pravidelně, malé porce, cvičit…, to většina z nás ví. Jde o to, jak doporučení převést do svého života tak, aby změny byly vnímány příjemně nebo alespoň snesitelně, jinak nejsou dlouhodobě udržitelné. Nevydržíme něco, co děláme neradi, co se nám nevyplácí a kde nevidíme výsledky.
V obezitologické péči je důležitá práce s konkrétním člověkem, jeho životním příběhem a současnou situací. Psycholog se věnuje duši, tedy myšlenkám, prožitkům, zvykům, vztahům s lidmi, rodinným podmínkám. To vše může mít vliv na změny váhy. Obezitu lze léčit pouze trvalou, tedy doživotní změnou životního stylu a ta nebývá jednoduchá. V první řadě je potřeba k ní mít velmi dobrý důvod a důvěřovat sám sobě, že jsem schopen ji dosáhnout (někdy i s cizí pomocí).
Práci psychologa lze rozdělit na:
Diagnostiku
- Tu využívají lidé chystající se na bariatrickou operaci.
Poradenství
- Co a jak konkrétně změnit, když život neprobíhá tak, jak bychom chtěli.
Psychoterapii
- Na té se probírají a léčí starosti a psychické poruchy, které klienta již dlouho trápí a sám si s nimi nedokáže dlouhodobě a ke své spokojenosti poradit.
Tyto oblasti se při konzultaci většinou prolínají, ale dobře vystihují, co můžete od psychologické péče čekat. Psycholog pomáhá objevit původ starostí a spolu s klientem hledá způsoby řešení. Jakou cestu si klient nakonec zvolí a jak daleko dojde, již záleží hlavně na něm samém, ale psycholog ho na ní může po určitou dobu doprovázet.